21 Şubat 2015 Cumartesi

Yavaşlatılmış Işık Hızında Seyahat

Muhtemelen ışık hızına yakın seyreden uzay gemileri yapamayacağız ve Einstein'in özel görelilik kuramını gözümüzle izlemek mümkün olmayacak, çevremiz, uzay, biz ışık hızıyla giderken nasıl görünürdü bilemeyeceğiz. Bu sorunu aşmak için MIT'den bilim insanları OpenRelativity adı verilen, açık kaynak kodlu bir oyun geliştirme ortamı yarattılar.


Kavram basit: Siz bize gelemiyorsanız, biz size geliriz. Diğer bir deyişle, madem ışık hızına çıkamıyoruz, onu yavaşlatırız. Böylece, daha yavaş ışık hızı denilen basit oyun doğmuş. 'First person shooter' tarzındaki oyunda, topladığınız her top ışık hızının yavaşlamasına sebep oluyor ve giderek bir insanın yürüme hızına yaklaşıyor.


Ancak yüksek hızlarda gözlemlenebilecek Doppler etkisi (kızıl ve morötesi renklerin görünür spektruma kayması), ışıldak etkisi (gittiğiniz istikamette artan parlaklık), zamanın genleşmesi, Lorenz dönüşümü (uzayın bükülmesi), nesneleri geçmişteki halleriyle görebilme gibi fiziksel olgularla ilk elden tanışma fırsatı veriyor oyun (Windows, Mac ve Linux sürümü var) ve indirmek ücretsiz.