17 Kasım 2016 Perşembe

Bu Ne Bylock Bu Ne Perhiz

Kadrolu yandaş yazarlardan Abdülkadir Selvi'ye göre MİT darbeyi tesbit edememiş [hurriyet.com] çünkü FETÖ üyeleri Ocak 2016'dan itibaren Bylock programının kullanmayı bırakıp Eagle namlı, 4.5 G uyumlu, yeni nesil şifreleme uygulamasına geçmişler (15 Eylül 2016). İlginç!

MİT bu sistemi tespit ettikten sonra kriptoları kırmaya başlıyor. Ne zamana kadar? 2016 yılı Mayıs ayına kadar. Darbeye şunun şurasında ne kaldı? MİT, ByLock'un şifrelerini kırarken onlar 2016 yılı Ocak ayından itibaren başka bir sisteme geçmiş bile. Eagle sistemi üzerinden haberleşmeye başlıyorlar. ByLock programının şifrelerini kıran MİT'in darbeyi haber alamamasının altında yatan neden, Eagle sistemi.

İmdi, Sn Selvi'ye  inanırsak, ki kendisi hiç yanılmaz ve hep doğru söyler, telefonunda Bylock çıktığı için tutuklanan, açığa alınan, işinden, görevinden ihraç edilen ya da mallarına mülklerine el konan insanlar muhtemelen nedamet getirip çoktan FETÖ'den ayrılmış ya da programı silmeyi unutmuş olmalı zira en son ve en yeni Eagle programını kullanmıyorlar. Bu da demektir ki darbeye yeltenmiş Eagle kullanıcıları serbest ve aramızda dolaşıyor!

Kimin hangi programı kullandığı aslında önemli değil. Sıkıntı şu: Her kusura mazeret, her yelkene rüzgâr ve her minareye kılıf bulmaya çalışırsanız sonuçta çarşafa dolanırsınız. Gazetecinin işi istihbarat kurumlarını aklamak değildir. Her kurum hata yapabilir ve hatanın tekrarlanmamasının biricik şartı basının işini yapması, sorunları, eksikleri, yanlışları korkmadan gündeme getirmesi ve çamaşırcılıktan uzak durmasıdır.